Zonder verwijsbrief minder fysiotherapie
Dat blijkt uit onderzoek van het Nederlands instituut voor onderzoek van de gezondheidszorg (Nivel). Sinds voor behandeling door de fysiotherapeut geen verwijsbrief meer nodig is, komen steeds meer patiënten zonder tussenkomst van een arts bij de fysiotherapeut. In het eerste kwartaal van 2006 is dat een kwart van de patiënten. In het laatste kwartaal van 2007 was dit al 35 procent.
De stijging doet zich voor in alle patiëntencategorieën. Patiënten bij wie de klacht voor het eerst is opgetreden, patiënten met lage rugklachten, knieklachten en jongeren gaan het meest zonder verwijsbrief naar de fysiotherapeut. Patiënten die zonder verwijzing bij de fysiotherapeut komen, krijgen meestal een andere behandeling dan verwezen patiënten. Ze krijgen gemiddeld twee behandelingen minder.
Bij hen worden ook andere behandeldoelen gesteld. Zo is de behandeling vaker gericht op het verbeteren van de houding tijdens bewegen, zoals bukken, en juist minder vaak op het handhaven van de houding tijdens stilstaan of zitten.
Verder worden bij de patiënten zonder verwijzing andere verrichtingen toegepast. Er wordt bijvoorbeeld vaker gebruikgemaakt van manuele technieken. Bij de patiënten zonder verwijzing worden de behandeldoelen vaker volledig bereikt dan bij verwezen patiënten.
"Patiënten die zonder tussenkomst van een arts bij de fysiotherapeut komen zijn misschien gemotiveerder om actief aan hun behandeling bij te dragen en de adviezen van de fysiotherapeut op te volgen, dan patiënten die zijn verwezen door een arts. Dit zou de verschillen in de behandeling en het resultaat kunnen verklaren", aldus NIVEL-onderzoeker Ilse Swinkels.
Bron: Gezondheidsnet
Geplaatst op: zondag 11 oktober 2009
Reumafonds begint Meldpunt Fysiotherapie
ANP − 17/01/12
Het Reumafonds opent een meldpunt voor mensen met reuma die geen fysiotherapie meer vergoed krijgen vanuit de basisverzekering. Het Reumafonds wil zo te weten komen hoeveel patiënten wegens de kosten met therapie zijn gestopt en wat de gevolgen zijn voor hun gezondheid.
Lees meer
Manipulaties en oefeningen effectiever bij nekpijn
Het doen van enkele eenvoudige oefeningen is effectiever het gebruik van pijnstillers bij een pijnlijke stijve nek volgens een recent onderzoek.
Minstens drie kwart van de mensen krijgt op enig moment in hun leven te maken met een pijnlijke nek en velen nemen pijnstillers of brengen een bezoek aan een chiropractor. Beeldschermwerkers lijken het meest vatbaar voor deze aandoening.
Lees meer
Consument misleid met aanvullende zorgpolis
Nederlanders worden massaal op het verkeerde been gezet door hun zorgverzekeraar. Veel consumenten besluiten een aanvullende polis af te sluiten nu fysiotherapie uit het basispakket verdwijnt en de tandartstarieven worden vrijgegeven.
Lees meer